Dobre miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu zabaw i ciekawostek historycznych. To mieszkanie, które nie jest oczywiście modne jak inne w Polsce, a ma mnóstwo do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze niezliczonej ilości turystów jest jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o wielkiej historii, w jakim kręciły się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie zdobyły w 1364 roku, i przez wieki były własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto zajrzeć Rynek, istniejący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały postawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, jakim stanowi droga Sienkiewicza.

To mieszkanie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna wiąże się z nową. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich umieszczony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest dobra zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najlepszych miejsc tego urokliwego miasta. Jedną z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest rzeczywiście Sandomierz. Zwany ze powodu na bliskie miejsce „Małym Rzymem”, umieszczony jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Kryje się tutaj aż 120 zabytków, oraz do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto także zobaczyć piękne kamienice, które powstały teraz w XV wieku i promuje je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to jedyne miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To droga brama miejska, która uchroniła się do bliskich czasów. By zobaczyć miasto z pozostałej części o zwiedzić podziemia, czyli tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i powoduje przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt kryje się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy bycia z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie niemożliwa, gdyż góry są stosunkowo niewielkie, a szlaki nie należą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze spotykają się pod opieką Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który stanął w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia kogoś w ostatnim regionie, datowane na okres paleolitu. Góry Świętokrzyskie to i miejsce, któremu uroku dodają liczne legendy i podjęcia ludowe, popularne są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to mieszkanie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem budynków i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to mieszkanie, które nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko dom z dołami i labiryntami, a oraz największą hodowlę bizonów amerykańskich. Powstał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Stanowi ostatnie pewien z najstarszych, murowanych budynków w Polsce. Dom jest prosty dla gości również można go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku kryje się rezydencja, w jakiej mieszkał Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przeobrażona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wiadomości o tym zajęciu pojawiły się teraz w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe zaczęła się w 1620 roku, a zakończyła w 1644, stara zatem reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, najtrudniejsza w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dziś wzięły się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, a również pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *